Relevant articles for you

Video

Kay Van-Petersen
Saxo's global macro strategist Kay Van-Petersen considers the repercussions of US president Donald Trump’s escalating trade war with China.
Squawk / 01 September 2016 at 8:08 GMT
Merhaba , çok ilginç trade stratejiniz var. Şirketleri tanıyor musunuz? Araştırmayı nasıl yapıyorsunuz?
1y
alienstar alienstar
Selamlar. Öncelikle hangi emtia'da işlem yapacağımı belirliyorum. Emtia sektörü çok acımasız bu yüzden ayı piyasasının sonlarına denk gelmesi çok önemli. Şirketleri alırken baktıklarım 1) Şirketin yöneticisi bu sektörde çok başarılı olmuş ünlü birisi mi ? Daha önceki başarıları nelerdir ? Önde gelen bir finansör mü bu çok ama çok önemli. Lukas Lundin, Robert Friedland, Amir Adnani, Keith Neumayer'nin şirketlerini aldım bunların hepsi seri şekilde başarılı olmuş girişimciler. 2) Şirketin maden rezerleri çok ama çok büyük olacak 3) Şirketin madenleri yüzeye yakın olup açık çalışılabilecek 4) Fiyat döngüsünde çoklu yıllar dibinde veya dibe yakın olmalı 5) Şirketin yöneticisi mutlaka şirkette önemli ölçüde hissedar olmalı. Yani şirket başarısız olursa canı benden çok daha fazla yanmalı. Bu çok önemli.

Bu özelliklere sahip şirketler tüm şirketlerin sadece %4'ü %96'sı çöp diğer şirketlerin. Bunları seçmek lazım çünkü bu sektör çok riskli ve volatil.
1y
alienstar alienstar
Araştırmayı web üzerinden yapıyorum. Yazılı dökümanları okuyorum. Podcast dinliyorum. Bu sektörün en başarılı yatırımcılarının tüm konuşmalarını dinliyorum. Marin Katusa, Rick Rule, Doug Casey gibi yatırımcıların hemen hemen tüm konuşmalarını dinledim youtube üzerinden
1y
ALPERT ALPERT
Öncelikle detaylı paylaşımlarınız için teşekkür ederim, sizler gibi yatırımcıların olması ilham verici. Türkiyede mi yaşıyorsunuz ? İçimde ODTÜ makina müh mezunu olduğunuza dair his var :). Trader kısmı hobisel mi ? Tümgün mü yapıyorsunuz? Umarım sorularımla sıkmadım. Ben de "Vanadium" a bakıyordum özellikle vanadium firmaları bu emtia krizinde çakılmışlardı. Şimdi şimdi yukarıya dönüşler var. Ben daha yüzeysel araştırmıştım.Söylediklerinizden sonra bu iş için şirket kartları oluşturmaya başlayacağım. İlgilendiğim bir sektör de (şuan yatırım yapmasamda) bioteknoloji. Belki şuan çıkışın sonlarına geldik ama herhangi bir olabilecek bir buluş hisseleri inanılmaz zıplatıyor örnek NYMOX.
1y
alienstar alienstar
Boğaziçi Makina Mühendisliği mezunuyum. İstanbul'da oturuyorum. Trade etmiyorum. Uzun vadeli yatırımcıyım. O yüzden tüm zamanımı almıyor. Ama bunu bir iş olarak görmeyip büyük zevk aldığım için ciddi zaman ayırıyorum. Vanadyum hakkında bilgim yok. Her emptia bir derya. Çok iyi çalışmak gerek. Ayı piyasasında olduğu ve zirvesinin %25'inde olduğu görülüyor. Peki arz krizi oluşmuş mu şu anda ? Firmalar makina yatırımı yapamaz hale gelip batmamak için hacimli üretim yapmaya mı başladı ? Küresel talep ne durumda ? Bu soruların hepsinin cevabı olumlu olmalı. Uranyum tam böyle bir metal ve şu anda müthiş bir fırsat var. Emptia yatırımında karşıt görüşte olmanız gerek çünkü hiç kimsenin yüzüne bakmadığı emptia'nın üreticileri para kazandırır. Çünkü bunlar değerlerinin %95'nin kaybediyor. Tüm uranyum üreten firmaların toplam borsa değeri 8 milyar doların altında bu çok komik bir rakam. Bir tekstil veya yoğurt firması bile Wall Street'de piyasa büyüklüğü olarak 8 milyar doların üzerinde.
1y
alienstar alienstar
Dünya elektrik üretiminin %20'si uranyum kullanan nükleer santraller tarafından sağlanmakta. Bu kadar önemli bir maden. Uranyum'da önümüzdeki 5 sene içerisinde çok büyük hareketler bekliyorum.
1y
ALPERT ALPERT
Aslında ben biraz daha yenilebilir enerji tarafındayım , panel üreticilerinde bir konsolidasyon bekliyorum. panel verimliği bacağında arge anlamında gidilecek mesafeler var eğer enerji şuanki ortamda bukadar ucuzlamasaydı arge ile panel tarfında hızlı bir ilerleme olabilirdi. Çinli firmaların fiyatları aşağı çekmesi avrupada üretim yapan firmaların kapanması ,amerikada finansmanda zorlanan firmalar ile birlikte bahsettiğiniz ayı piyasasında olduğunu düşünüyorum. Vanadium olan ilgim depolama alanında Lithium a bir alternatif olabileceği. Fakat Tesla gibi firmalar lithum u standartlaştırdı.

Disclaimer

The Saxo Bank Group entities each provide execution-only service and access to Tradingfloor.com permitting a person to view and/or use content available on or via the website is not intended to and does not change or expand on this. Such access and use are at all times subject to (i) The Terms of Use; (ii) Full Disclaimer; (iii) The Risk Warning; (iv) the Rules of Engagement and (v) Notices applying to Tradingfloor.com and/or its content in addition (where relevant) to the terms governing the use of hyperlinks on the website of a member of the Saxo Bank Group by which access to Tradingfloor.com is gained. Such content is therefore provided as no more than information. In particular no advice is intended to be provided or to be relied on as provided nor endorsed by any Saxo Bank Group entity; nor is it to be construed as solicitation or an incentive provided to subscribe for or sell or purchase any financial instrument. All trading or investments you make must be pursuant to your own unprompted and informed self-directed decision. As such no Saxo Bank Group entity will have or be liable for any losses that you may sustain as a result of any investment decision made in reliance on information which is available on Tradingfloor.com or as a result of the use of the Tradingfloor.com. Orders given and trades effected are deemed intended to be given or effected for the account of the customer with the Saxo Bank Group entity operating in the jurisdiction in which the customer resides and/or with whom the customer opened and maintains his/her trading account. When trading through Tradingfloor.com your contracting Saxo Bank Group entity will be the counterparty to any trading entered into by you. Tradingfloor.com does not contain (and should not be construed as containing) financial, investment, tax or trading advice or advice of any sort offered, recommended or endorsed by Saxo Bank Group and should not be construed as a record of ourtrading prices, or as an offer, incentive or solicitation for the subscription, sale or purchase in any financial instrument. To the extent that any content is construed as investment research, you must note and accept that the content was not intended to and has not been prepared in accordance with legal requirements designed to promote the independence of investment research and as such, would be considered as a marketing communication under relevant laws. Please read our disclaimers:
- Notification on Non-Independent Invetment Research
- Full disclaimer
- 沪ICP备13028953号-1

Check your inbox for a mail from us to fully activate your profile. No mail? Have us re-send your verification mail