Article / 20 September 2016 at 7:18 GMT

FED ve BoJ Öncesi...

US500:
Dün saatlik Ichimoku destek ve dirençleri arasında çalışan endeks grafikleri yarın gelecek olan önemli açıklamalar öncesinde yine teknik seviyelere uygun hareket edebilir. Bu anlamda sarı ile gösterilen harmonic formasyonu izlemeye çalışacağız. 
Dünkü harekette AB yükseliş bacağının %61,8 Fibo uzantısından dönüş gelmişti. Bu seviye aynı zamanda BC bacağının %113'lük geri çekilmesi olması nedeniyle güçlü bir direnç olmuştu. 
Bu gün için 2146/48 bölgesindeki gün içi direncin aktif çalışması halinde piyasanın C noktası bölgesindeki 2130 destek seviyesine kadar gerilemesi mümkün. 
US500 H
 
WTI PETROL (CLX6):
Hakkında OPEC ve OPEC dışı ülke yetkililerinin en çok konuştuğu enstrüman olan petrol, son zamanların yüksek riskli enstrümanlarından birisi oldu. Diğer yandan geçmişi iyi inceleyenler için ise her yükseliş; dünkü dahil; iyi birer satış fırsatı haline geldi. 
4 saatlik grafiklerde oldukça temiz bir şekilde görülen formasyon olasılığı fiyatların $42 bölgesindeki desteğe kadar sarkabileceğini düşündürüyor. Nitekim bu seviye AB  salınımının %88,6'lık Fibo seviyesine gelir. Bunun için öncelikle şu anda bulunduğumuz 43,75 seviyesindeki 53,39 - 40,77 hareketinin %23,6 Fibo desteğinin kırılması gerekir. 
Yukarı tarafta ise 44,80 bölgesindeki direnç günün ilk arz bölgesi. Üstünde ise 45,40 arz bölgesi bulunuyor.
wti 4h
 EURUSD:
Bu ikilide hayat FED ve BoJ öncesinde petrole göre biraz daha kolay. Aşağıdaki grafiğe bakınca ne dediğim daha rahat anlaşılacak; işlem platformunda grafiği daha da sıkıştırınca paritenin aslında oldukça uzun bir süredir bir bant hareketi yaptığı görülür. Sadece Mayıs 2016 dan aldığımızda 1,0980/1,1435 aralığının dışına çıkılmadı. Eylül başından bu yana ise hareket 1,1120/1260 arasında sıkıştı. Bu gün de, yani önemli veri öncesinde bu bandın kırılması için bir sebep bulmak oldukça zor olacak piyasa için. O yüzden gün içi hareketliliğin söz konusu seviyelere bu gün için uyması beklenebilir. Ancak FED ve BoJ açıklamalarının ardından son 1 aydır çalışan dar bandın kırılması büyük olasılık. 
 

Disclaimer

The Saxo Bank Group entities each provide execution-only service and access to Tradingfloor.com permitting a person to view and/or use content available on or via the website is not intended to and does not change or expand on this. Such access and use are at all times subject to (i) The Terms of Use; (ii) Full Disclaimer; (iii) The Risk Warning; (iv) the Rules of Engagement and (v) Notices applying to Tradingfloor.com and/or its content in addition (where relevant) to the terms governing the use of hyperlinks on the website of a member of the Saxo Bank Group by which access to Tradingfloor.com is gained. Such content is therefore provided as no more than information. In particular no advice is intended to be provided or to be relied on as provided nor endorsed by any Saxo Bank Group entity; nor is it to be construed as solicitation or an incentive provided to subscribe for or sell or purchase any financial instrument. All trading or investments you make must be pursuant to your own unprompted and informed self-directed decision. As such no Saxo Bank Group entity will have or be liable for any losses that you may sustain as a result of any investment decision made in reliance on information which is available on Tradingfloor.com or as a result of the use of the Tradingfloor.com. Orders given and trades effected are deemed intended to be given or effected for the account of the customer with the Saxo Bank Group entity operating in the jurisdiction in which the customer resides and/or with whom the customer opened and maintains his/her trading account. When trading through Tradingfloor.com your contracting Saxo Bank Group entity will be the counterparty to any trading entered into by you. Tradingfloor.com does not contain (and should not be construed as containing) financial, investment, tax or trading advice or advice of any sort offered, recommended or endorsed by Saxo Bank Group and should not be construed as a record of ourtrading prices, or as an offer, incentive or solicitation for the subscription, sale or purchase in any financial instrument. To the extent that any content is construed as investment research, you must note and accept that the content was not intended to and has not been prepared in accordance with legal requirements designed to promote the independence of investment research and as such, would be considered as a marketing communication under relevant laws. Please read our disclaimers:
- Notification on Non-Independent Invetment Research
- Full disclaimer

Check your inbox for a mail from us to fully activate your profile. No mail? Have us re-send your verification mail